ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το σχολείο μας ιδρύθηκε το 1970 και σήμερα βρίσκεται στην οδό Ρήγα Φεραίου και Κρήτης.

Διευθύντρια του 2ου ΕΠΑΛ Καλαμάτας είναι η Θεοδωρακάκου Ελένη.

Τηλέφωνο και fax επικοινωνίας         :   27210 83084

Δ/νση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου   : mail@2epal-kalam.mes.sch.gr

KΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΜΕΤΑΞΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2014 ? 2015

1). Η πρωινή συγκέντρωση των μαθητών είναι υποχρεωτική και απαγορεύεται η προσέλευσή τους με καφέ.

2). Απαγορεύεται η έξοδος των μαθητών από το χώρο του Σχολικού συγκροτήματος κατά τις ώρες λειτουργίας του Σχολείου χωρίς την έγγραφη άδεια του Διευθυντή ή Υποδιευθυντή του Σχολείου.

3). Οι μαθητές, δεν αρνούνται να εξέλθουν από την αίθουσα, όταν τους το ζητήσει ο καθηγητής.

4). Σε περίπτωση ωριαίας αποβολής οι μαθητές οφείλουν να προσέρχονται στη Διεύθυνση του Σχολείου με τον επιμελητή ή τον απουσιολόγο.

5). Ο απουσιολόγος θα ορίζει επιμελητές, δυο ( 2 ) ανά εβδομάδα .

6). Οι επιμελητές είναι υπεύθυνοι για τον έλεγχο της τάξης τις ώρες των διαλειμμάτων.

7). Φθορά σε καρέκλες, πόμολα, ή άλλη φθορά της τάξης θα αποκαθίσταται από τους ίδιους τους μαθητές.

8). Οι μαθητές δεν πρέπει να φέρονται με απρεπή τρόπο στην επικοινωνία τους με τους άλλους μαθητές στο χώρο του σχολείου.

9). Η χειροδικία για τους εμπλεκόμενους μαθητές επισείει βαριά τιμωρία.

10). Απαγορεύεται η χρήση του κινητού στις αίθουσες του σχολείου και λοιπούς χώρους.

11). Απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλους τους χώρους του σχολείου.

ΜΝΑΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΣΤΑ ΕΠΑΛ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2019-2020

2ο ΕΠΑΛ Καλαμάτας Συμμετέχει στον εορτασμό για το 1821 με αναφορές στη διατροφή

Οι 1821 νεανικές ματιές – Teens Eyes του  2ου ΕΠΑΛ Καλαμάτας μέσα στο πλαίσιο του προγράμματος του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου “Καλαμάτα 1821-Δρόμοι Ελευθερίας” κάλεσεμαθητές και εκπαιδευτικούς στο σχολείο και μίλησαν για τη διατροφή των Ελλήνων κατά την Τουρκοκρατία και δοκίμασαν παρασκευάζοντας μαζί αυθεντικά φαγητά της εποχής ενώ υπήρξε συζήτηση για την εθελοντική συμμετοχή μας στο πρόγραμμα.  Απόσπασμα από το BEST-TV & (Video)

2ου ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ  Βιωματικό μάθημα για την διατροφή επί Τουρκοκρατίας

Για την διατροφή των Ελλήνων επί Τουρκοκρατίας ενημερώθηκαν μέσα από ένα βιωματικό μάθημα, που πραγματοποιήθηκε στο 2ο ΕΠΑΛ Καλαμάτας, μαθητές της Καλαμάτας. Η συνάντηση έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος «Καλαμάτα 1821:Δρόμοι Ελευθερίας». Απόσπασμα από το Μεσόγειος TV & (Video)

Σχολικό έτος 2018-2019

Απολογισμός του έργου του ψυχολόγου για τη σχολική χρονιά 2018/2019  new

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ & Video ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ 2ου ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΓΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ  ΕΝΕΕΓΥΛ ΕΙΔΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ - ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ    VIDEO Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣ 8-5-2019

φυλλαδιο εκδήλωσης

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το 2ο ΕΠΑ. Λ.  Καλαμάτας σας προσκαλεί  στην εκδήλωση με θέμα:

Άνθρωποι με δύο πατρίδες

Σάββατο 11 Μαΐου  2019 07:30 μμ  Πνευματικό Κέντρο Καλαμάτας

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μαθητικό φεστιβάλ Καλαμάτας "Κι αν ήσουν εσύ;"

Τα παιδιά μας παρουσίασαν ένα συγκλονιστικό δρώμενο...!Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά !!!

Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς που μας επισκέφτηκαν στο πλαίσιο του προγράμματος "Αν ήσουν εσύ?"

"Καλλιεργούμε βιολογικά"

ΑΛΛΕΣ  ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2018-2019

Συμμετοχή του σχολείου μας στο 9ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.  Παρουσίαση εφαρμογής για κινητά από μαθητές της Β' τάξης του τομέα Πληροφορικής στο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.
2 ΕΠΑΛ Καλαμάτας: "Android Studio" Υπεύθ καθηγητής: Κωνστάνταρος Παναγιώτης

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ 2018- 2019 (στα ΜΕΤΕΩΡΑ)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ 2018- 2019 (στο ΝΑΥΠΛΙΟ)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ  ΠΕΡΊΠΑΤΟ ΜΑΡΤΙΟΥ 2019 (στην ΠΑΡΑΛΊΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ)

OLD

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ

CHOICE: Η ταινία μικρού μήκους του σχολείου μας.

Το σχολείο μας συμμετέχει στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ταινιών μικρού μήκους "΄Ενας Πλανήτης ... μια ευκαιρία".
Για το γύρισμα της ταινίας, συμμετείχαν (μπροστά και πίσω από τις κάμερες) μαθητές και μαθήτριες από όλες τις τάξεις του σχολείου.
Τα γυρίσματα διήρκεσαν περίπου δύο μήνες και έγιναν σε χώρους του σχολείου αλλά και σε άλλα σημεία της πόλης.
Η μεταεπεξεργασία (postproduction) έγινε στο εργαστήριο ηλεκτρονικών του σχολείου.
Ευελπιστούμε η προσπάθεια αυτή να είναι η αρχή μιας δημιουργικής περιόδου και για άλλες ταινίες

Μπορείτε να δείτε το trailer αλλά και ολόκληρη την ταινία.